اطلاعات تماس

رولبرینگ

کیفیت عالی رولبرینگ وقیمت 20درصدی ارزانتردر تاوربلبرینگ

رولبرینگ

رولبرینگ
رولبرینگ

رولبرینگ یا به عبارت دیگر، بیرینگ غلتکی، یک نوع یاتاقان تماس غلتشی است که به عنوان رولبرینگ در ایران شناخته می‌شود. در این یاتاقان‌ها، حرکت نسبی بین دو قطعه از طریق غلتش با مقاومت غلتشی کم و لغزش بسیار کم اتفاق می‌افتد.

این نوع یاتاقان‌ها در زمینه‌های مختلف مکانیکی و در حوزه‌هایی که اجزای متحرک و چرخان وجود دارند، استفاده می‌شوند. هدف از استفاده از یاتاقان، کاهش بارهای وارده به اجزای متحرک است.

این قطعات قابلیت تحمل بار شعاعی خوبی دارند، اما بیشتر از آن‌ها قادر به تحمل بارهای محوری نیستند. به همین دلیل، این محصولات به طور معمول در جاهایی کاربرد دارند که بارها در جهت شعاعی به سیستم وارد می‌شوند.

تفاوت رولبرینگ با بلبرینگ

نیروهای وارده به انواع بیرینگ به دو شکل محوری و شعاعی تقسیم می‌شوند. نوع بیرینگی که برای استفاده انتخاب می‌شود، بسته به نوع نیروی وارده به محصول مورد نظر است. در این موارد، بین Roller Bearing و بلبرینگ باید آن نوع بیرینگ را انتخاب کنیم که بهترین کارایی را ارائه می‌دهد.

زمانی که نیروی وارده به صورت شعاعی باشد، از Roller Bearing استفاده می‌شود، زیرا همانطور که اشاره کردیم، این نوع قطعات در مقابل نیروهای شعاعی بهترین عملکرد را دارند. اگر نیرو به هر دو صورت شعاعی و محوری باشد، بلبرینگ انتخاب می شود. بنابراین، اصلی‌ترین تفاوت میان Roller Bearing و بلبرینگ در نوع نیروی وارده و تأثیر آن بر کارایی است. همچنین، Roller Bearing دارای غلتش بیشتری نسبت به بلبرینگ است.

با اجزای تشکیل دهنده رولبرینگ آشنا شوید

اصلی ترین اجزای تشکیل دهنده Roller Bearing عبارتند از:

  • حلقه یا کُنس داخلی
  • حلقه یا کُنس خارجی
  • اجزای غلتان
  • قفس یا نگهدارنده

عملکرد هریک از اجزای Roller Bearing

قفس یا نگهدارنده، اجزای غلتان را در خود نگه می‌دارد و از خروج آن‌ها جلوگیری می‌کند. این قفس بین کنس داخلی و کنس خارجی قرار گرفته و به این صورت کنس‌ها اجزای غلتان را در بین خود نگه می‌دارند.

در اکثر کاربردها، کنس داخلی به عنوان جزء متحرک یعنی محور دوار فشرده و با آن می‌چرخد، اما کنس خارجی به قسمت ثابت دستگاه متصل می‌شود.

با چرخش محور، کنس داخلی نیز به حرکت درآمده و این حرکت به اجزای غلتان منتقل می‌شود و المان‌ها شروع به غلتیدن می‌کنند. در نتیجه، بار از محور دوار به اجزای غلتان و سپس کنس خارجی انتقال می‌یابد و به این ترتیب بیرینگ‌ها بار وارده را تحمل کرده و کاهش می‌دهند.

استفاده از Roller Bearing باعث کاهش بار شعاعی شده و حرکت یکنواخت‌تر، نرم‌تر و به طور کلی با اصطکاک کم‌تری حاصل می‌شود. چون سطح تماس المان‌های غلتان و کنس‌های داخلی و خارجی به صورت خط می‌باشد، در نتیجه اغلب در زمانی استفاده می‌شوند که نیاز به تحمل بار شعاعی وجود داشته باشد.

انواع روبلرینگ

Roller Bearing دارای انواع متعددی است که ازجمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • رولبرینگ استوانه ای
  • رولبرینگ بشکه ای
  • رولبرینگ مخروطی
  • رولبرینگ سوزنی

رولبرینگ استوانه ای

این محصول دارای ساچمه‌های استوانه‌ای شکل است و توانایی تحمل بار بالا را داراست. Roller Bearing استوانه‌ای در انواع مختلف ارائه می‌شود، از جمله یک ردیفه، پرغلتک و انواع دیگر از جمله کف‌گرد و ضربدری.

در Roller Bearing استوانه‌ای، شکل اصلی رولرها و شیارها استوانه است، اما به دلیل کاهش تمرکز تنش و افزایش عمر این محصول، رولرها به شکل سطحی لگاریتمی ساخته می‌شوند. در طراحی این محصول از پسوند E، به‌منظور تحمل بار بیشتر اصلاحاتی اعمال شده است.

در نمونه‌های یکسان از Roller Bearing اصلاح شده و نمونه‌های قبلی با قطر یکسان و پسوند E، شعاع رولر افزایش یافته است که منجر به افزایش تحمل بار می‌شود. سطح داخلی لبه‌های رینگ‌ها برای افزایش روانکاری بیشتر و افزایش ضخامت لایه روغن، در هنگام ساخت به سمت بیرون شیب‌دار می‌سازند.

Roller Bearing استوانه‌ای کاربرد گسترده‌ای در صنعت دارد، به‌عنوان مثال، در تجهیزات انتقال نیرو، ویبراتورها و در کارگیر ماشین‌های ابزار و شفت‌های دستگاه‌های برش مورد استفاده قرار می‌گیرند.

رولبرینگ سوزنی

Roller Bearing سوزنی نوعی از رولبرینگ‌هاست که دارای غلتک‌های بلند و کم قطر می‌باشد و توانایی تحمل بار شعاعی را داراست. این نوع رولبرینگ در انواع مختلف ارائه می‌شود، از جمله یک ردیفه و دو ردیفه.

Roller Bearing سوزنی از جنس خاصی بوده و از ساچمه‌های استوانه‌ای طولانی و نازک شبیه سوزن استفاده می‌کند. در مقابل رولبرینگ‌های معمولی که دارای قطر بزرگتری هستند، نوع سوزنی معمولی دارای رولرهایی است که قطر آنها حداقل چهار برابر طول خود است. این نوع Roller Bearing در اجزای خودروها، مانند چرخش انگشت شلاق، پمپ، کمپرسور و انتقال، به کار می‌رود.

رولبرینگ بشکه ای

Roller Bearing بشکه‌ای دارای خصوصیات منحصر به فردی است و برای بارهای شعاعی ضربه‌ای مناسب می‌باشد. رینگ خارجی این محصول همانند بلبرینگ خود تنظیم و شبیه به Roller Bearing کروی است.

Roller Bearing بشکه‌ای از نوع خودتنظیم بوده و به همین دلیل نسبت به نرخ راستای زاویه شفت نسبت به محفظه (یاتاقان) و یا خم شدن شفت در حین کار حساس نمی‌باشد. این خصوصیت باعث مشابهت با سری بلبرینگ‌های خودتنظیم می‌شود، اما Roller Bearing بشکه‌ای دارای ظرفیت بسیار بیشتری برای تحمل بارهای محوری و شعاعی می‌باشد.

این خانواده رولبرینگ‌ها در واقع بیرینگ‌های ویژه‌ای برای تحمل بارهای سنگین هستند. در این سری از رولبرینگ‌ها، از ساچمه‌های استوانه‌ای متقارن با قطر زیاد استفاده شده که این موضوع توانایی تحمل بار بیرینگ را افزایش می‌دهد.

خرید بلبرینگ از تاوربلبرینگ

برای خرید بلبرینگ و سایر محصولات صنعتی با کیفیت، بهترین گزینه ممکن، خرید از مجموعه صنعتی تاوربلبرینگ می‌باشد که با تجربه چندین ساله در عرصه تأمین قطعات صنعتی به مشتریان خود خدمت می‌کند. گروه صنعتی تاوربلبرینگ، به عنوان یکی از تامین‌کنندگان برجسته قطعات صنعتی، از جمله انواع تسمه، بلبرینگ، گیربکس، و فیلتر با پیروی به بهترین برندهای جهانی، آمادگی خود را برای عرضه بهترین محصولات، اعلام می نماید.

جمع‌بندی

رولبرینگ‌ها به عنوان یکی از اجزاء اساسی در صنعت مکانیک و ماشین‌سازی اهمیت بسیاری دارند. این اجزا با توانایی تحمل بارهای شعاعی و محوری، حرکت صاف و یکنواخت، و کاهش اصطکاک، به عنوان یاتاقان‌های تماسی مورد استفاده قرار می‌گیرند. Roller Bearing در انواع مختلف از جمله رولبرینگ استوانه‌ای، رولبرینگ بشکه‌ای و رولبرینگ سوزنی ارائه می‌شوند، هرکدام با ویژگی‌ها و کاربردهای خاص خود. این اجزا از جنس‌ها و ساختارهای متنوعی تشکیل شده و در بسیاری از صنایع از انرژی تا خودروسازی و تجهیزات صنعتی به کار می‌روند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید