اطلاعات تماس

بلبرینگ

بلبرینگ 100درصد باکیفیت

بلبرینگ

بلبرینگ یکی از قطعات بسیار حیاتی در ماشین‌آلات و دستگاه‌های صنعتی است. این کلمه از کلمه انگلیسی “Ball Bearing” گرفته شده که به معنای حمل بار و تحمل نیرو در ساچمه‌های غلتان است. بلبرینگ‌ها در تمامی وسایلی که نیاز به چرخش و حرکت دارند، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

از جمله مثال‌های مهمی که می‌توان زد، صنعت خودروسازی است که به حرکت و چرخش اجسام سنگین مانند چرخ‌های اتومبیل کمک می‌کنند. این قطعات با کاهش اصطکاک و جلوگیری از ساییدگی سطح‌ها، به حفظ و عمر طولانی‌تر ماشین‌آلات کمک می‌کنند. بلبرینگ‌ها از اختراعات مهمی به شمار می‌روند که بدون آن‌ها، فرآورده‌های مختلف صنعتی با سایش و فرسودگی مواجه خواهند شد و نیاز به تعویض مکرر خواهند داشت.

آشنایی با عملکرد بلبرینگ

انواع بلبرینگ‌ عناصر بسیار حیاتی در ماشین‌آلات و دستگاه‌های صنعتی هستند. این قطعات قادر به تحمل هم‌زمان بارهای شعاعی و محوری هستند و معمولاً در مواردی که بار نسبتاً کمتری وجود دارد، به کار می‌روند. در این قطعه، بار از لایه خارجی به گوی‌ها انتقال می‌یابد و سپس از آنجا فشار به لایه داخلی منتقل می‌شود.

به علت کروی بودن گوی‌ها، نقطه تماس آن‌ها با لایه‌های داخلی و خارجی بسیار کوچک و خطی یا نقطه‌ای است، این ویژگی به آن‌ها امکان حرکت نرم را می‌دهد.

مهم‌ترین نکته  این است که باید فشار به میزان مناسبی روی گوی‌ها اعمال شود، زیرا اگر فشار بیش از حد باشد، ممکن است به خرابی و تغییر شکل آن‌ها منجر شود. در این مواقع، یاتاقان‌های غلطکی یا مخروطی مورداستفاده قرار می‌گیرند. همچنین، نوع ساچمه‌های موجود در بلبرینگ‌ها در انتخاب آن‌ها بسیار مهم است.

ساچمه‌های ریز برای فشارهای کمتر مناسب بوده و”Ball Bearing” که ساچمه‌های گرد تخته‌ای دارند، برای فشارهای بیشتر مناسب هستند. به طور خاص، بلبرینگ‌های غلتکی دارای غلتک نازک به نام یاتاقان سوزنی نیز وجود دارند. انتخاب نادرست  ممکن است به خرابی و خردشدن ساچمه‌ها در حین استفاده منجر شود.

بلبرینگ شیار عمیق، ساده یا شش‌هزاری چیست؟

مدل  شیار عمیق، قطعات بسیار مهمی در صنایع مختلف هستند و برای انتقال بارها و تحمل نیروهای شعاعی و محوری استفاده می‌شوند. این نوع از تعداد کمی اجزاء تشکیل شده‌اند که شامل ساچمه، رینگ داخلی و خارجی، و قفسه می‌شوند. ساختار ساده آن‌ها امکان تعویض آسان و اقتصادی را فراهم می‌کند.

نوع شیاری عمیق به‌عنوان یک نوع استاندارد است ، در بسیاری از صنایع و برنامه‌های مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. این بلبرینگ‌ها در انواع و ابعاد متنوعی تولید می‌شوند و از نظر هزینه و کارایی مناسب هستند.

این قطعه صنعتی عمیق شش‌هزاری به‌عنوان یکی از پرمصرف‌ترین مدل‌ها شناخته می‌شود و در صنایع مختلف از جمله صنایع سنگین و سبک به کار می‌رود. این صنایع به دلیل سادگی طراحی، قابلیت تحمل بارهای زیاد، کارکرد بدون صدا، و مقاومت در شرایط سخت، از این نوع بهره می‌برند. این قطعه صنعتی در دو نوع یک ردیف ساچمه و دو ردیف ساچمه تولید می‌شود.

ویژگی‌هایی از جمله مقاومت بالا، توانایی تحمل بار زیاد، کاهش اصطکاک، و عملکرد بدون صدا را داراست.

مواد سازنده بلبرینگ

آلیاژ و مواد مورداستفاده در تولید این قطعه تأثیر زیادی بر مشخصات و عملکرد آنها دارند. معمولاً برای قسمت‌هایی مانند قفسه و رینگ، از آلیاژ فولاد کرومدار با درجه سختی بالا استفاده می‌شود. این انتخاب آلیاژ به دلیل مقاومت بالا در برابر ساییدگی که به‌واسطه حاوی کربن بودن آن ایجاد می‌شود، صورت می‌گیرد. در برخی موارد، از فولاد سخت شونده سطحی برای تولید مدل  استیل استفاده می‌شود.

این نوع دارای مقاومت مناسبی در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی هستند، اما تحمل بار کمتری دارند.

مدل  سرامیکی نیز وجود دارند که از مواد سرامیکی تولید می‌شوند. این بلبرینگ‌ها ویژگی‌هایی از جمله وزن سبک، مقاومت در برابر خوردگی، عملکرد بالا در سرعت‌ها و دوره‌های بالا، و تحمل دماهای بالا را دارا هستند. ازاین‌رو، مدل سرامیکی معمولاً برای کارهایی که نیاز به عملکرد بالا و وزن کم دارند، مناسب هستند.

استاندارد آلیاژ مواد سازنده بلبرینگ

تولید بلبرینگ‌ها از آلیاژهای مختلفی انجام می‌شود که به توجه به کاربردها و شرایط محیطی متفاوتی برای آنها انتخاب می‌شود. استفاده از استانداردهای ASI 52100 و ASI 420 در تولید بلبرینگ‌ها رایج است. نوع مشخص آلیاژ برای ساخت بلبرینگ‌ها به ویژگی‌های کاربردی و نیازهای مختلف بستگی دارد.

برای مواردی که در معرض دمای بالا یا زنگ‌زدگی قرار می‌گیرند، از فولاد مقاوم به زنگ‌زدگی یا حرارتی استفاده می‌شود. همچنین، برای افزایش مقاومت بلبرینگ‌ها، موادی مانند سرامیک و پلاستیک نیز به کار می‌رود. در بعضی موارد، از ورق‌های فولادی به روش بلبرینگ و در برخی دیگر از آلیاژهای سبک‌تر که با فولاد، پلاستیک، ورق برنجی و دیگر مواد ترکیب می‌شوند، استفاده می‌شود.

این تنوع در مواد و آلیاژها به تولید بلبرینگ‌هایی با خصوصیات متنوع و مناسب برای نیازهای مختلف کمک می‌کند.

چرا خرید بلبرینگ از اهمیت زیادی برخوردار است؟

همان‌طور که اشاره کردیم، در انواع مختلف و در محیط‌ها و مکان‌های متنوعی مورداستفاده قرار می‌گیرند. از خانه‌های معمولی تا صنایع سنگین و حتی ساختمان‌های ضد زلزله،  در ایجاد حرکت و کاهش اصطکاک نقش بسیار مهمی دارند. به همین دلیل، انتخاب و تعویض بلبرینگ‌ها به‌موقع و بادقت بسیار اهمیت دارد.

باتوجه‌ به تنوع مدل‌ها و برندهای مختلف بلبرینگ‌ها، توصیه می‌شود ،که قبل از خرید و نصب ، با یک متخصص مشورت کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا مورد مناسب برای نیاز و شرایط محیطی خاص خود را انتخاب کنید و از عملکرد بهینه آن برخوردار شوید. برای این منظور، پیشنهاد می کنیم اگر قصد خرید دارید، حتما از مجموعه صنعتی تاور بلبرینگ استفاده کنید. این مجموعه یکی از قدیمی ترین عرضه کنندگان در ایران است که با ارائه محصولاتی با کیفیت در بازار، توانسته خریداران زیادی را جذب خود کند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی بر آن شد تا بررسی کاملی از این قطعه صنعتی و کاربردهای آن داشته باشیم. همان‌طور که مطالعه کردید، این قطعه پرمصرف به‌عنوان یکی از قطعات حیاتی و کاربردی در ماشین‌آلات و تجهیزات مختلف شناخته می‌شوند. این قطعه به نظر ساده می‌آید، اما در واقعیت یکی از مهم‌ترین وسایلی است که در تجهیزات حتی ساده‌تر هم کاربرد دارد. وظیفه اصلی ، جلوگیری از ایجاد اصطکاک بین قطعات مختلف ماشین‌آلات و دستگاه‌ها است.

این جلوگیری همچنین باعث افزایش عمر مفید دستگاه‌ها و تجهیزات می‌شود. این مدل در انواع مختلف از لحاظ شکل و منشأ تولید می‌شوند و برای کاربری‌های گوناگون به کار می‌روند. این تنوع در انواع این قطعه صنعتی بسیار پرکاربرد باعث می‌شود که برای نیازهای مختلف، گزینه‌های مناسبی وجود داشته باشد.

تاوربلبرینگ

گروه صنعتی تاوربلبرینگ بابیش از20سال تجربه در زمینه قطعات صنعتی آمادگی عقد قرار داد با  مجموعه های مختلف می باشد.

((کیفیت دستورماست))

www. towerbearing.com

09122042390

02133119851

02133937519

info@towerbearing.com

آدرس:تهران، سعدی جنوبی، پاساژ رضوی، طبقه 2 پلاک 108

3 Comments

 • وردپرس
  مهر 6, 1399

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

  Reply
  • وردپرس
   مهر 6, 1399

   لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

   Reply
 • وردپرس
  مهر 6, 1399

  لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد.

  Reply

دیدگاهتان را بنویسید