اطلاعات تماس

کاسه نمد

بهترین کاسه نمد 2024

کاسه نمد

کاسه نمد، یک عنصر حیاتی در تمامی سیستم‌های هیدرولیکی از جمله پمپ‌ها، پیستون‌ها و اتصالات مختلف استفاده می‌شود. این عنصر، به منظور جلوگیری از نشت روغن از شفت‌ها و یاتاقان‌ها و همچنین حفاظت این قطعات در برابر ورود آلودگی و گرد و غبار به کار می‌رود.

در اغلب منابع، اصطلاح “Oil Seal” که به فارسی به نام کاسه نمد ترجمه شده است، به سایر سیستم‌های آب‌بندی مانند “اورینگ” (O-ring) نیز اطلاق می‌شود. اما در زبان فارسی، به طور معمول برای اشاره به این نوع آب‌بندها، از اصطلاح “اورینگ” استفاده می‌شود. همچنین ناگفته نماند که برای معرفی این قطعه پرکاربرد، علاوه بر کلمه Oil Seal، از عبارت ” Shaft Seal” نیز در بسیاری از موارد استفاده می شود.

عملکرد کاسه نمد به چه صورت است؟

روش عملکرد Oil Seal به سادگی قابل توضیح است. لبه این قطعه روی بخش دوار، معمولاً شفت، قرار می‌گیرد و جداره (قطر بیرونی) در محفظه نگهدارنده با فشرده‌سازی محکم قرار می‌گیرد. این فشرده‌سازی باعث می‌شود که Oil Seal به شکل صحیح در مکان خود قرار گیرد. به منظور جلوگیری از افزایش حرارت، لبه‌های این قطعه باید با روغن مشخصی تراشیده شوند.

در واقعیت، کاسه نمد از طریق پمپ‌کردن در نقطه تماس لبه با سطح شفت، از نشتی جلوگیری می‌کند. جهت پمپ‌کردن، مستقیماً با پروفایل فشاری مرتبط است که توسط طراحی هندسی لبه کنترل می‌شود و گرادیان فشاری بزرگ‌تری در بخش روغنی لبه ایجاد می‌کند. البته، این گرادیان فشاری تنها یک جنبه از نحوه عملکرد Oil Seal است.

جنبه دوم، وجود یک لایه روغنی بین لبه Oil Seal و سطح شفت است. جنبه سوم ناهمواری‌هایی است که بر روی لبه این قطعه ایجاد می‌شوند. این ناهمواری‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که سیال را به سمت بخش روغنی پمپ هدایت می‌کنند.

نگاهی دقیق به کاربرد Oil Seal

به طور کلی، این قطعه در سیستم‌های متحرک، شامل حرکات دوار، نوسانی و رفت و برگشتی استفاده می‌شود. در حرکت دوار، جهت چرخش شفت بسیار حائز اهمیت است و ممکن است به صورت ساعت‌گرد، پادساعت‌گرد یا در هر دو جهت چرخش باشد. حرکت نوسانی، شفت را در یک قوس با زاویه‌ای معین نوسان می‌دهد.

همچنین، در حرکت رفت و برگشتی، شفت به صورت چرخشی وارد و از محفظه خارج می‌شود. این تنوع حرکات، تطابق با نیازهای سیستم‌های مختلف را فراهم می‌کند و نقش مهمی در عملکرد بهینه این سیستم‌ها ایفا می‌کند.

اجزای اصلی تشکیل دهنده کاسه نمد

لبه Oil Seal به سه بخش مهم تقسیم می‌شود که شامل “مرز آب‌بند”، “لبه آب‌بند” و “لبه گردگیر” است. مرز آب‌بند، با ساختاری خاص، بر روی سطح شفت فشار وارد کرده و برای آب‌بندی اقدام می‌نماید. لبه آب‌بند از الاستومر انعطاف‌پذیر تشکیل شده است و طراحی آن به گونه‌ای است که حتی در شرایط ارتعاشات موتور و تغییرات فشار سیال، آب‌بندی به خوبی ادامه یابد.

از یک فنر نیز برای بهبود تماس شفت با Oil Seal در این بخش استفاده می‌شود. لبه گردگیر نیز به عنوان یک مرز آب‌بند عمل می‌کند، اما بدون فنر، به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار.

قطر خارجی این قطعه نیز باعث می‌شود که به خوبی در محل خود قرار گیرد و سیال نیز از این ناحیه عبور نکند. جهت افزایش استحکام، از یک جداره فلزی نیز در این قطعه استفاده می‌شود.

انتخاب بهترین کاسه نمد به چه عواملی بستگی دارد؟

انتخاب این قطعه پرکاربرد به شرایط عملیاتی و کاربرد آن بستگی دارد. عوامل متعددی در این انتخاب تأثیرگذار هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به دما، سرعت، اختلاف فشار، نوع روان‌کننده، قرارگیری عمودی یا افقی، لنگی، و انطباق شفت با جداره داخلی اشاره کرد. به دلیل اینکه تأثیر یکی از این عوامل ممکن است بر سایر شرایط تأثیرگذار باشد، قاعده‌ای کلی برای انتخاب بهترین نوع Oil Seal وجود ندارد.

این تنوع در شرایط عملیاتی، ایجاد پیچیدگی در فرآیند انتخاب را به همراه دارد.

کاسه نمد پلوس چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، Oil Seal به عنوان یک قطعه حیاتی در بسیاری از سیستم‌های متحرک به کار می‌رود، از جمله در سیستم پلوس. کاسه نمد پلوس یک قطعه پلاستیکی است که در نقطه اتصال پلوس با دیفرانسیل یا جعبه‌دنده جای می‌گیرد. همچنین این قطعه از نشت روغن از جعبه‌دنده یا محفظه دیفرانسیل به خوبی جلوگیری می‌کند.

در برخی از خودروها، این قطعه به تنظیم مناسب موقعیت پلوس نسبت به جعبه دنده کمک می‌کند. تصاویر زیر نمایانگر کاسه نمد پلوس خودروی پراید و پلوس ۲۰۶ می‌باشند. اهمیت توجه به نکات دقیق در جایگذاری Oil Seal، از جمله استفاده از ابزارهای مناسب به منظور جلوگیری از آسیب به این قطعه حیاتی، از اهمیت ویژه برخوردار است.

استفاده نادرست از ضربات چکش ممکن است عمر این قطعه را کاهش داده و به عملکرد آن آسیب برساند.

کاسه نمد میل سوپاپ چیست؟

کاسه نمد میل سوپاپ، که در داخل سیلندر موتور قرار دارد، به منظور جلوگیری از روغن‌ریزی در انتهای میل سوپاپ به کار می‌رود. این قطعه معمولاً از جنس مواد مقاوم ساخته می‌شود و تا مدت‌ها نیاز به تعمیر ندارد. با این حال، در طول زمان، این قطعه نیز ممکن است دچار خوردگی شود و روغن‌ریزی از این نقطه می‌تواند برای موتور خطرناک باشد.

این خطرات شامل احتمال تخلیه روغن و آسیب به موتور، و همچنین خطر ریخته شدن روغن بر روی تسمه تایمینگ است که در هر دو حالت ممکن است به موتور آسیب جدی وارد کند. به همین دلیل، حفظ وضعیت سالم و عملکرد بهینه این قطعه از اهمیت بسیاری برخوردار است.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی بر آن شد تا بررسی کاملی از بهترین کاسه نمد داشته باشیم. همانطور که مطالعه کردید، Oil Seal، یک قطعه حیاتی در سیستم‌های مختلف از جمله موتورها، اتصالات هیدرولیکی و سیستم‌های متحرک است که به منظور جلوگیری از روغن‌ریزی، حفاظت از قطعات در برابر آلودگی و گرد و غبار، و کنترل جریان سیالات به کار می‌رود.

این قطعه معمولاً از مواد مقاومی ساخته می‌شود و نحوه عملکرد آن بستگی به شرایط عملیاتی مختلف دارد. از این قطعه در انواع مختلف سیستم‌های صنعتی، خودروها، و حتی در سیستم‌های هیدرولیکی برای حفظ عملکرد بهینه و جلوگیری از خسارت به قطعات استفاده می‌شود.

اگر قصد خرید این قطعه را دارید، پیشنهاد ما به شما مجموعه صنعتی تاور بلبرینگ است. این مجموعه با برخورداری از چندین سال تجربه در زمینه عرضه قطعات صنعتی، به‌عنوان یکی از معتبرترین عرضه عرضه‌کنندگان در این زمینه شناخته می‌شود که Oil Seal را در بهترین کیفیت و با قیمتی مناسب عرضه می‌کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید